Upravit stránku

V letošním roce se znovu ukazuje stále narůstající zájem o českou kulturu, především pak o české umělce v nejlidnatější zemi světa. Dynamický rozvoj je patrný například na poli klasické hudby, zejména hře na piano. Nejčerstvější stopu v Číně zanechali čeští umělci Matyáš Novák a Jitka Fowler Fraňková.

O prezentaci naší kultury v Číně se postaral talentovaný český pianista Matyáš Novák. Jeho čtrnáctidenní koncertní turné napříč čínskými provinciemi mělo velký úspěch. „V Číně jsem poznal spoustu báječných lidí a krásných míst. To, že jsem po celou dobu mohl hrát na skvělé nástroje značky PETROF, pro mě znamenalo mít s sebou na jevišti kousek domova, což je nádherný pocit.“, řekl o své cestě Matyáš Novák. Mladý český talent si ale našel čas i na vyučování dětí a trpělivě jim předával své dovednosti hry na piano. Velký úspěch turné potvrzuje několik příslibů další spolupráce ze strany čínských partnerů.

V Číně se také výrazně prosazuje uznávaná česká pianistka Jitka Fowler Fraňková. Na konci října zaujala jako porotkyně soutěže PETROF International Piano Competition. Česká pianistka shrnuje: „Bylo mi ctí být předsedkyní poroty této velkolepé a dobře organizované soutěže nadějných pianistů“. Celkem se jí zúčastnilo v průběhu třech měsíců na 1200 dětí. Ze sta finalistů vybrala mezinárodní porota třicet nejlepších. Pro ně bude zorganizována cesta do České republiky, kde se zúčastní několika hudebních událostí.

Velký zájem o klavírní koncerty českých pianistů je dlouhodobý. V březnu 2015 například duo Jana Chaudhuri a Igor Ardašev vyprodalo druhé největší divadlo v Číně, pekingské Poly Theatre (článek zde). Na této prestižní adrese vystoupí na jaře 2016 také Matyáš Novák. Kromě těchto událostí je však stále větší poptávka po kvalitních evropských učitelích hudby. Motivovaná čínská mládež tak přijímá aktivity českých umělců s povděkem.

Čínská vláda tuto poptávku vnímá a přislíbila zvýšení podpory hudebního vzdělávání. Zejména se jedná o projekty zaměřené na kulturní osvětu. Prvním realizovaným projektem byly výměnné pobyty a vystoupení čínských a evropských vojenských orchestrů. Tato praxe velmi dobře funguje především v Německu. Většina českých vojenských souborů byla v posledních letech zrušena, tato mezera by ale mohla být zaplněna dětskými orchestry, které se těší velké popularitě.

Čtěte také v časopise HARMONIE 11/15:

http://www.casopisharmonie.cz/aktuality/asijske-tydny-ceske-hudby-pokracuji-matyas-novak-v-cine-koncertoval-jitka-fowler-frankova-porotcovala.html

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti