Upravit stránku

Zuzana Ceralová Petrofová: Kde je hrdost, když školy preferují cizí nástroje?

Článek vyšel v Deníku.cz
 

18.11.2014

Hradec Králové /ROZHOVOR/ – Hradecká firma Petrof letos slaví 150 let od svého vzniku. Generace klavírníků, techniků či vývojářů za ta léta vyráběly v této rodinné firmě křídla, harmonia a pianina v nejvyšší kvalitě s vlastními zlepšeními a patenty. 

Firmu v roce 1864 založil Antonín Petrof a s pomocí rodiny se mu z ní podařilo vytvořit továrnu vyvážející nástroje do celého světa. Za tu doby přišly i krize. Ta nejhorší v roce 1948, kdy byla firma znárodněna a Petrofovi byli zbaveni majetku i práv. Po roce 1989 se rodina dohodla na privatizaci podniku, podařilo se jí oprášit dřívější slávu firmy, která nyní exportuje nástroje do více než šedesáti zemí světa. V čele společnosti stojí už desátým rokem Zuzana Ceralová Petrofová, představitelka páté generace rodiny Petrof.

Po roce 1989 váš otec privatizoval firmu Petrof. Byl to krok do neznáma, rodina se tehdy obrovsky zadlužila. Jak na to vzpomínáte?

Byla to vzrušující doba plná očekávání, i když náročná. Tatínek a jeho vrstevníci, kteří se do privatizace pustili, se museli obrnit trpělivostí. Pravidla se měnila za chodu, 
a tak jsme privatizovali téměř osm let. Výsledek už znáte.

Do firmy jste nastoupila v roce 2000. Jaké byly vaše začátky?

Začínala jsem jako vedoucí propagace, bylo mi to nejbližší. Z farmaceutické firmy jsem byla zvyklá na dril a výsledky. Rozjeli jsme tenkrát s kolegy řadu úspěšných projektů a mnoho věcí změnili. Bylo to velmi kreativní období.

V čele stojíte deset let. Přišly horší i lepší chvíle. Měla jste někdy pokušení to vzdát?

Já moc věci nevzdávám, vždy hledám cestu, jak dál. V noci mi občas bývalo krušno, když na mě v tom klidu dopadla tíha zodpovědnosti. Najednou jsem v tom byla sama.

Co vám nyní nejvíce komplikuje podnikání?

Nestálé podnikatelské prostředí. Česko je na 44. místě 
v celosvětovém hodnocení podnikatelského prostředí. Na prvním místě je Singapur, to je asi důvod, proč tam prodáváme stále více pian.

Je těžké i jednání s českými úřady?

Já myslím, že vždycky je to o lidech. Máme skvělé vztahy s ministerstvem průmyslu 
a obchodu, podporují naše mezinárodní veletrhy a vize. Nerozumím tendrům na nákupy nástrojů do škol. Když je tam v zadání, že koupí „renomovaný zahraniční nástroj", tak už je to přece diskriminace od začátku. Pak koupí Yamahu vyrobenou v Číně a ona za pár let přestane hrát. Tak kde je naše česká hrdost?

Je obtížné v regionu sehnat kvalitní zaměstnance?

Je těžké sehnat kvalitní zaměstnance nejen v regionu, ale v celé České republice. Potýkáme se s absolutním nedostatkem techniků, klavírníky si samozřejmě musíme školit sami, což trvá minimálně 10 let. Šikovných obchodníků, kteří zvládají mezinárodní obchod, je jako šafránu.

V Hradci jste se narodila, vedete tu firmu. Neuvažovala jste nikdy o přestěhování?

Já mám Hradec Králové moc ráda, i když teď už bydlím na jeho předměstí. Je to bezvadné místo pro život 
a navíc máme skvělé zaměstnance, většinou Hradečany, na které je spoleh.

Kolik času vám vedení Petrofu zabere?

Pokud momentálně nejsem na obchodní cestě v zahraničí, tak ráno vstanu a jdeme si 
s malým synem, kterému je 4,5 roku, zaplavat, zacvičit, pak si uděláme snídani a jedeme do školy, já potom do kanceláře. Tam začne blázinec, jedna schůzka za druhou, náročná témata, u mě už se řeší jen ty nejdůležitější věci. K obědu mám většinou svačinu z domu. Syna vyzvedává ze školky manžel, potkáváme se tak kolem 18. hodiny u společné večeře. Potom domácnost, uspat syna, pohádky, a když zvládnu neusnout v půlce Rumcajse, tak se jdu připravovat na další pracovní den. Strategické otázky promýšlím většinou v pondělí, kdy moji kolegové-manažeři řeší provozní a operativní věci na poradě vedení, což je pro mě velká pomoc. Firmu nosím v hlavě stále, z toho nelze vyskočit.

A jak by vypadal váš ideální den?

Být s rodinou, s přáteli, plavat, jezdit na kole, lyžovat a taky jít do práce a řešit výzvy. Neumím moc dlouho odpočívat, práce mi je koníčkem.

Jak vidíte budoucnost firmy?

Dobře. Člověk musí být stále ve střehu. Máme vizi zůstat největším evropským výrobcem, podporovat hudební vzdělání a kulturu, vyrábět piana, na která bude radost hrát.

 

Autor: Veronika Skřivanová

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti